Resortowe dzieci vs dobra osobiste

okładka

Sąd okręgowy w Warszawie zakazał rozpowszechniania przez okres jednego roku książki „Resortowe dzieci. Media.” z wizerunkiem Jacka Żakowskiego na okładce. Takiego zabezpieczenia pozwu domagał się publicysta. Wnosił również o dołączenie do każdej książki informacji: umieszczenie na okładce książki wizerunku pana Jacka Żakowskiego może naruszyć jego dobra osobiste ze względu na to, że żadne fakty nie uzasadniają przypisania mu cech objętych tytułem książki, są jednak odrzucił to żądanie. Obecnie książka jest dostępna w tej samej oprawie graficznej, z tą różnicą, że wizerunek Jacka Żakowskiego na okładce zasłoniono znakiem zapytania.

Książka „Resortowe dzieci. Media” autorstwa Doroty Kani, Jerzego Targalskiego oraz Macieja Marosza wywołała spore zamieszanie. W materiałach promocyjnych czytamy: One. Resortowe dzieci. Wychowane w rodzinach działaczy i funkcjonariuszy KPP, PZPR. Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a potem SB. Doskonale ustawione potem w życiu dzięki koneksjom, a potem pieniądzom i »grubej kresce «. Czasem, choć wywodzą się z niekomunistycznych środowisk, związane ideologicznie oraz materialnie z byłą władzą i bezpieką.

Publicysta zdecydował się na podjęcie kroków prawnych ponieważ jego zdaniem połączenie tytułu, opisu oraz okładki sugeruje, iż Jacek Żakowski wychował się w rodzinie działaczy KPP, PZPR, SB oraz, że był lub jest związany z byłą władzą lub bezpieką. Jego zdaniem książka nie przedstawia dowodów na poparcie tej tezy, a sugestie naruszają jego dobra osobiste. Pozwem, złożonym pod koniec grudnia 2013 roku, domaga się usunięcia swojego wizerunku z okładki, 20 tyś zł zadośćuczynienia oraz przeprosin na łamach kliku ogólnopolskich tytułów (Gazeta Wyborcza, Polityka, Gazeta Polska). Do tej pory żaden inny bohater książki nie zdecydował się na podobną reakcje.

Dodaj komentarz