Najpierw pomysł, komiks a prawo autorskie

Najpierw pomysł, komiks a prawo autorskie

Komiks a prawo autorskie. Co o prawie powinien wiedzieć twórca? Jak nie narazić się na zarzut łamania praw autorskich? Jakich formalności dopełnić? A to wszystko na przykładach, z podziałem na etapy tworzenia.

Żeby łatwiej wyjaśnić czym jest prawo autorskie w komiksie możemy podzielić proces tworzenia komiksu na trzy etapy, pomysłu, tworzenia oraz wydania. Kolejne wpisy będą poświęcone opracowaniu graficznemu, a także problemom prawnym związanym z wydaniem komiksu.

Pomysł.

Mając na uwadze prawo autorskie, najbardziej korzystny dla autora, jest komiks oparty na nowym pomyśle. Bez zapożyczeń, cytatów czy innych odwołań. Wówczas twórca jest jedyną osobą uprawnioną do komiksu. Przysługują mu prawa osobiste, które możemy określić jako więź twórcy z dziełem. Te prawa nie są ograniczone w czasie i dotyczą takich spraw jak prawo do bycia oznaczanym jako autor, zakaz wprowadzania zmian w utworze bez zgody autora, nadzór nad sposobem, w jaki utwór jest wykorzystywany. Poza tym, twórcy służy druga kategoria praw autorskich do komiksu, prawa majątkowe. To kategoria, dzięki której tylko twórca ma prawo zarabiać na swoim utworze. Może oczywiście tym prawem rozporządzać, np. poprzez udzielenie licencji wydawcy lub sprzedaż praw do komiksu. Prawa majątkowe służą 70 od śmierci twórcy (w pewnym uproszczeniu), więc jeszcze jego dzieciom i wnukom.

Druga możliwość, to utwór inspirowany. Na ten temat możecie również poczytać tu. W prawie autorskim, utwór inspirowany to coś co powstaje z „podniety” innym utworem. Może brzmi fatalnie, słownictwo pochodzi z międzywojnia, ale idealnie oddaje sens. Inspirując się cudzym utworem wykorzystujemy jego idee, koncepcje, pomysł na przedstawienie problemu. W takim przypadku, nie musimy pytać o zgodę autora utworu, z którego czerpaliśmy, a nasz komiks jest w pełni chroniony przez prawo autorskie na zasadach opisanych powyżej. Dobrym zwyczajem jest jednak oznaczenie, skąd pochodzi pomysł. Niezależnie od tego czy jest to książka, film czy może gra komputerowa.

więcej na http://sztukaprawa.com/komiks-prawo-autorskie/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s