Inspiracja w prawie autorskim

Sztuka Prawa jest już dostępna pod nowym adresem, zobacz o czy teraz można przeczytać:

Co to jest inspiracja w prawie autorskim? Jak wykorzystać cudzy utwór, jeśli ma być dla nas tylko natchnieniem, a także gdzie jest granica między inspiracją a plagiatem.
Sztuka nie żyje w próżni, twórcy czerpią od siebie wzajemnie. W kulturze są obecne elementy, które człowiek przetwarza od wieków.  Antyczne postacie, motywy muzyczne czy idee architektoniczne, pojawiają się w sztuce w różnych konstelacjach. Prawo autorskie poza ochroną twórcy musi brać pod uwagę rozwój kultury, działania artystyczne nie powinny być krępowane przez paragrafy.
Cudzy otwór możemy wykorzystać na co najmniej trzy różne sposoby. Inspirując się nim, tworząc adaptację  lub wykorzystać jako cytat. Każdy z nich jest różnie traktowany przez prawo. Nakłada też różne obowiązki na twórcę. Z czym mamy akurat do czynienia, możemy ocenić patrząc na siłę artystycznej więzi między naszym utworem, a utworem, z którego czerpiemy. Nazwijmy go utworem pierwotnym.
Najsłabsza więź jest między utworem, który powstał jako inspiracja utworem pierwotnym. Utwór inspirowany korzysta z elementów, które nie są chronione przez prawo autorskie, np. z pomysłu. Raz na jakiś czas naszym światem filmowym wstrząsa fala drwiny za bardzo dosłowne wykorzystanie cudzego pomysłu na plakat filmowy[…]
miłego dnia!
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s